نحوه بسته‌بندی کالای شما نقش مهمی در نحوه واکنش مصرف‌کنندگان به آن دارد.

جعبه خوب می‌تواند برند شما را به شهرت برساند، یک قیمت بالا را توجیه کند و به‌عنوان یک تمایز اساسی بین شما و رقبا باشد  و این فقط آغاز است. برای درک مهم بودن طراحی و چاپ جعبه، باید درک کنید که جعبه شما چه ارتباطی را دارد.

چند عنصر اساسی در بسته‌بندی محصول شما وجود دارد: شکل، طرح، مواد، رنگ ‌ها و متن. هر عنصر در مورد برند شما هم به‌ تنهایی و هم در رابطه با کل بسته ارتباط برقرار می‌کند.

بسته بندی‌های خوب طراحی‌ شده همچنین می‌توانند رفتار مصرف‌کننده را به نفع شما تغییر دهند. به‌عنوان‌مثال، ۸۱٪ از مصرف‌کنندگان می‌گویند که نحوه بسته‌بندی یک محصول بر تصمیم خرید آنها تأثیر می‌گذارد.

تعیین اصول اولیه طراحی جعبه شما

قبل از اینکه بتوانید بهترین جعبه را برای محصول خود انتخاب کنید، باید تصمیماتی را در پیش بگیرید. با کمک به این سؤال‌ها می‌توانید  گزینه‌های خود را کمتر کنید و مشخص کنید که در چه مسیری قرار دارید:

۱-  از چه ماده‌ای می‌خواهید استفاده کنید؟

انتخاب مواد شما مهمترین قسمت طراحی جعبه شماست. این که آیا شما مسیر کاغذ یا پلاستیک را طی می‌کنید به سبک برند شما و خود محصول بستگی دارد، البته این را به خاطر بسپارید که مصرف‌کنندگان جعبه  کاغذ را بیش‌ از حد ترجیح می‌دهند. ۶۸٪ از مصرف‌کنندگان می‌گویند که احتمالاً در مقابل یک بسته‌بندی پلاستیکی محصولی را که در یک کاغذ یا مقوا است را انتخاب می‌کنند و ۶۳٪ می‌گویند بسته‌بندی کاغذ باعث می‌شود یک محصول با کیفیت‌تر به نظر برسد.

۲- کالای شما چگونه حمل می‌شود؟

مورد دیگری که باید مد نظر قرار داد این است که چه مسافتی باید کالا حمل شود. شما اگر یک یک جعبه با کیفیت بالا انتخاب کنید و چاپ جعبه آن نیز به بهترین حالت ممکن باشد اما وقتی به مقصد برسد شکل خود را از دست بدهد چه ارزشی دارد؟

پس باید این مورد را حتما مد نظر قرار داد و اگر قرار است مسافت زیادی این کالا حمل شود جعبه‌ای انتخاب کرد که در عین زیبایی مقاوم باشد.

۳- بودجه شما چقدر است؟

مانند اکثر استراتژی‌های بازاریابی، بودجه تأثیر بزرگی روی آنچه می‌توانید و نمی‌توانید انجام دهید را می‌گذارد. مطمئن شوید که نه‌تنها برای چاپ جعبه خود بلکه برای طراحی جعبه و ایده‌های خلاقانه آن، بودجه‌ای مناسب اختصاص دهید.

۴- چه چیزی برای مشتریان موردنظر شما جذاب خواهد بود؟

این یکی از بزرگترین سوالاتی است که هنگام تهیه برنامه جعبه خود باید تعریف کنید. از مواد گرفته تا رنگ‌ها، هر جنبه‌ای از جعبه شما برای جذاب کردن مخاطبان موردنظر شما باید بهینه‌سازی شود.

وقت خود را صرف تحقیق در مورد اینکه چه عواملی بیشترین تأثیر را با جمعیت آماری کلیدی شما خواهد داشت بگذارید  و یافته‌های خود را در طراحی نهایی بگنجانید.

جعبه‌های سفارشی

همه  طرح‌های جعبه می‌توانند به‌طور کامل سفارشی شوند تا هم با محصول شما و هم برند شما متناسب باشد. شرکت‌ها در صنایع متنوعی از جعبه‌های سفارشی به‌عنوان روشی نوآورانه برای افزودن تمایز محصولات خود با رقبا استفاده می‌کنند، به‌ویژه محصولاتی که از نظر تولیدکننده  مشابه هستند.

طراحی جعبه های سفارشی می‌توانند کل تجربه محصول شما را برای مصرف‌کننده تقویت کنند و از رقبای خود در بازار پیشی بگیرند.

چاپ جعبه ارزان

در حال حاضر چاپ جعبه با مقوای پشت طوسی ارزانترین روش برای چاپ جعبه می باشد و دلیل ارزان بودن آن جنس مقوا می باشد که نسبت به مقواهای دیگر ارزش کمتری دارد، اما باید این نکته را هم اشاره‌کنیم که این مقوا برای محصولات غذایی و بهداشتی مناسب نیست، زیرا این مقواها دارای خاصیت بازیافت هستند.

از چه قفلی برای درب و کف جعبه خود استفاده کنم؟

جعبه ها دارای انواع قفل هستند که هریک مزایا و معایبی را دارند و هر قفل مناسب برای محصولات خاصی هستند از رایج‌ترین قفل‌ها می‌توان به قفل ساده جعبه اشاره کرد که در  درب و کف جعبه استفاده می‌کنند و در محصولات بهداشتی دارویی و غذایی استفاده می‌شود.

نکاتی که باید در چاپ جعبه برای جذب مشتری دقت شود 

جعبه شما باید با ابعاد کالا شما یکی باشد.

هارمونی‌ها و رنگ‌بندی‌ها باید در جعبه شما رعایت شوند.

استفاده از فونت‌های مناسب و خوانایی کامل محصول شما روی جعبه.

در چاپ جعبه اسم برند یا شرکت خود را درج کنید، همچنین می‌توانید اطلاعات تماس و شبکه‌های مجازی خود را درج کنید.

هزینه‌های چاپ جعبه مقوایی

جعبه‌های مقوایی را معمولا به جعبه‌های پشت طوسی ، پشت سفید و ایندربرد می‌شناسند و هزینه‌های چاپ بر اساس سفیدی و صافی جعبه محاسبه می‌شود و جعبه‌های سفیدتر گران‌تر نسبت به جعبه‌های پشت طوسی هستند.

یک نظر برای «نکاتی مهم در طراحی و چاپ جعبه»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *