از هاردباکس در بسته بندی محصولات صنایع متفاوت، به صورت دستی یا ماشینی تهیه و تولید خواهند شد؛ از جعبه های هارد باکس جهت بسته بندی محصولاتی مثل: پوشاک، مواد خوراکی، بسته بندی هدیه، گل و بدلیجات در سایز ها، رنگ ها و طرح های متنوع و دلخواه.

در تولید هارد باکس، از دستگاه های خاصی جهت برش دقیق مقوا و MDF استفاده می نمایند که این برش ها در انواع خطی و یا منحنی صورت می پذیرد.

جنس هارد باکس چیست؟

برای تولید هارد باکس از مقوا های ضخیم و MDF هایی با ضخامت کم استفاده می نمایند. به کارگیری این ابزارات در تولید جعبه، موجب استحکام هر چه بیشتر هارد باکس شده و در زیبایی ظاهری آن تاثیر زیادی خواهد داشت.

ساخت هارد باکس با مقوا:

برای تولید جعبه های هارد باکس با مقوا، از مقوا های کرجی استفاده می نمایند؛ این مقواها در فرآیندی از کاغذ های باطله تهیه و تولید خواهند شد. جهت ساخت مقواهای مذکور، باید کاغذ های باطله را در مایعی قرار داد. پس از گذشت مدت زمانی حالت خمیری به خود گرفته و سپس می توان با کمک دستگاه های مخصوصی، خمیر کاغذ را به صورت مقوای ضخیم به کمک فشار بالا در آورد. مقوای کرجی، از سه لایه تهیه می گردد و جهت ساخت هارد باکس، بسته بندی کفش، شیرینی و …کاربرد خواهد داشت.

ساخت هارد باکس با MDF  :

جهت ساخت جعبه های هارد باکس، از ام دی اف با ضخامت 3 میلی متر استفاده می نمایند. فرآیند تهیه ی آن ها کمی زمان بر و پر هزینه بوده؛ اما خروجی کار بسیار باکیفیت و مقاوم می باشد. برش چوبMDF  را میتوان با استفاده از دستگاه لیزر انجام داد که هزینه ی آن بسیار زیاد خواهد بود.

         

ساخت هارد باکس با چه روش هایی امکان پذیر است؟

تولید هارد باکس، به دو صورت دستی و ماشینی انجام می شود. در این دو روش، ابعاد، طرح های مختلف و سلیقه ی مشتری نیز در نظر گرفته می شود. تولید هارد باکس با استفاده از هر کدام از این روش ها، دارای مزایا و معایب مخصوص خود می باشند.

روش اول، ساخت هارد باکس به صورت دستی:

تولید جعبه های هارد باکس به روش دستی، دارای تنوع زیادی بوده که با استفاده از موادی که در بازار موجود است، می توان آن ها را در طرح، سایز و زیبایی منحصر به فردی تولید کرد. به طور معمول، جهت تولید هارد باکس، از روش دستی، در جعبه های سوپرایز استفاده می گردد. البته که ساخت هارد باکس به این روش دارای تنوع بالایی می باشد؛ ولی برای تولید انبوه و تبلیغات یک برند مناسب نخواهد بود.

روش دوم، ساخت هارد باکس به صورت ماشینی:

تهیه و تولید جعبه ی هارد باکس به روش ماشینی، به دو صورت ممکن است؛ از جمله اتوماتیک و نیمه اتوماتیک که در آن ها از دستگاه های برش و چاپ طرح استفاده می گردد. برای تولید انبوه می توان از هارد باکس به روش ماشینی استفاده نمود. در این روش، همه ی جعبه ها به یک میزان و به صورت دقیق برش داده خواهند شد. همچنین برای طراحی لوگوی شرکتی و با استفاده از دستگاه چاپ، بر روی باکس تولید شده و یا برای تبلیغات و برند سازی استفاده نمایید.

ساخت هارد باکس به روش نیمه اتوماتیک

در روش نیمه اتوماتیک، تا نود درصد از کارها با دستگا های برش و چاپ صورت گرفته و تنها برگرداندن لبه جعبه ها و اتصال آن به مقوای داخلی با کمک دست صورت می پردازد. سرعت این روش نسب به روش دستی، بالاتر بوده و سفارش های بیشتری با آن انجام می گیرد.

ساخت هارد باکس به روش اتوماتیک

در این روش، همه ی مراحل تولید یعنی برش مقوا، چاپ و برگرداندن لبه، توسط دستگاه های اتوماتیک صورت می پذیرد. این روش بهترین گزینه جهت ساخت هارد باکس برای تولید انبوه بوده که در مدت زمان کم و با سرعت بالا صورت می پذیرد.

چاپ بر روی هارد باکس

در چاپ هارد باکس، اولین مرحله، انتخاب کردن یک مقوای نازک برای سطح کار بوده و سپس با کمک دستگاه دایکات، طرح مورد نظر بر روی آن چاپ خواهد شد. پس از چاپ این طرح، مقوای نازک به مقوای کرجی متصل شده که این کار باعث ایجاد سبب استحکام جعبه خواهد شد. چاپ هارد باکس با کمک دستگاه های خاص صورت گرفته و امکان چاپ طرح بر روی جعبه ای که به روش دستی تولید شده، وجود نخواهد داشت.

پوشش جعبه های هارد باکس

پس از چاپ جعبه ی هارد باکس، باید پوشش جعبه را با توجه به نوع صنایع و همچنین بودجه ی مشتری از نمونه هایی مثل پوشش کرافت، یووی موضعی و برجسته، سلفون مات و یا حتی حک نمودن نماد به صورت طلاکوب و نقره کوب استفاده نمود.

پوشش کرافت در جعبه های هارد باکس:

پوشش کرافت، رنگی کاهی داشته و بافت آن صاف می باشد. جالب است بدانید که در کرافت امکان تغییر رنگ وجود خواهد داشت.

روکش سلفونی مات در جعبه های هارد باکس:

روکش سلفونی، بهترین نوع برای جعبه های هارد باکس به شمار می روند که در آن ها امکان چاپ برند به روش های طلاکوب و یا نقره کوب وجود خواهد داشت. توجه داشته باشید که تنوع رنگ در آن ها زیاد بوده و در ساخت آن برای صنایع مختلف، از روکش سلفونی به مات بسیار استفاده می کنند.

پوشش یووی موضعی در هارد باکس:

یووی موضعی، از انواع پوشش سلفونی بوده که با کمک دستگاه های خاصی تهیه شده و باعث براق و ثابت شدن چاپ بر روی جعبه خواهند شد.

پوشش یووی برجسته در جعبه های هارد باکس:

یووی برجسته نیز از انواع پوشش ورنی بوده که باعث براق و همینطور برجسته شدن بخشی از چاپ خواهد شد.  از آن جهت برجسته کردن لوگو و یا نام برند بر روی جعبه استفاده خواهد شد.

روش برش در هارد باکس

جهت برش جعبه های هارد باکس، روش های مختلفی وجود دارد؛ مثل کاتر، یا دستگاه برش لیزری. به طور معمول، جهت برش مقوا، روش دستی کاربرد داشته که در آن از کاتر و جهت برش به روش اتوماتیک از دستگاه لیزری کمک می گیرند تا مقوا به صورت یک دست برش داده خواهد شد. جهت استفاده از آن، مقوای کرجی داخل تیغه ی دستگاه قرار گرفته و در نهایت دستگاه، به برش مقوا در ابعاد مورد نظر اقدام می کند.

در دنیای امروز، دستگاه هایی مخصوص برش وجود داشته که شیار هایی را از داخل مقوا ایجاد می نماید. فقط روشی برای برش ام دی اف وجود دارد که آن استفاده از دستگاه برش لیزری بوده مثل برش مقوا.

قیمت هارد باکس

قیمت جعبه های هارد باکس، بسته به جنس کار، تعداد، ابعاد جعبه، روش ساخت و نوع پوشش آن مشخص خواهد شد. قیمت تولید جعبه های هارد باکس با توجه به روش ساخت جعبه و تعداد سفارشات تعیین می شوند. به طور معمول، جعبه های که در تعداد انبوه تولید می شوند، به علت خرید عمده ی مواد اولیه، از قیمت پایین تری برخوردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *